Sezon grillowy absolutnie zaczęty – w jaki sposób zdrowo przyrządzać posiłki?

Grillować da się poniekąd wszystko: mięcha, ryby, wędliny, świeże jarzyny, owoce tudzież sery. To, co kładziemy na ruszcie, uzależnione jest od inwencji kucharza i apetytu gości. Istotne jest z kolei, aby przygotowane posiłki były zdrowe. Nie każdy człowiek bowiem może sobie pozwolić na tłuszczowe mięsa i na maksa wypieczony chleb.

Przenośne grille
Grillowanie to wspaniały sposób na to, by spędzić czas z rodziną czy też znajomymi. Zazwyczaj na ruszcie lądują kiełbasy. Nie każdy bowiem może sobie pozwolić na taką przyjemność, choćby ze względów leczniczych. U starszych osób mogą mieć miejsce kłopoty z cholesterolem lub serduszkiem, u młodszych dla przykładu z trzustką. Tłuszczowe i mocno spieczone dania niezbicie nie polepszą stanu zdrowotnego tychże ludzi. W trakcie pieczenia w wysokiej temperaturze może dochodzić do powstawania groźnych dla zdrowia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Związek ten powstaje też w czasie przygotowywania dań w piekarniku, smażenia na patelni i wędzenia.

Uznany jest za rakotwórczy, dlatego powinno się go unikać w pożywieniu. Najzdrowsze jest chude mięcho drobiowe a także ryby. Nie zapomnij ich doprawić świeżymi ziołami, jakie z powodzeniem wymienią sól. Dorzuć też sałatki: sałatka z zielonych ogórków i sałatka z fasolki szparagowej będą wyborne i doskonałe. Potrawy z grilla zdołają być jadalne i zdrowe naraz – dla wielu jest to dalej abstrakcja (tutaj: z zielonych ogórków). W sieci czy gazetach odszukamy masę przepisów z takim zamysłem – dania z drobiu z sałatką helleńską, wołowina z sosem na bazie jogurtu lub szaszłyki.

Kanapka

Autor: MSM Mońki
Źródło: MSM Mońki

Wspaniałe są również grillowane jarzyny, które dadzą uczucie sytości, a przyprawione ziołami i obrobione cieplnie na ruszcie otrzymają niesamowity aromat. Unikaj nabywania tacek z skończonym zamarynowanym mięsem na grill. Tego rodzaju dania bywają nieświeże i niezmiernie kaloryczne.

Wielu ludzi kojarzy potrawy z grilla tylko z kiełbaskami czy karczkiem. Owszem, są to towary, jakie zazwyczaj wstawiamy na ruszt, chociaż nie wypada zapominać o daniach z drobiu, warzywach – pod warunkiem, że nie polejemy ich litrem oleju a także nie podamy z sosem na podstawie majonezu – będą zdrowe i smaczne.

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, to w tym miejscu znajduje się notka z serwisu, która też ma niezwykle interesujące informacje na prezentowany tutaj temat.

Doskonale sprawdzi się oczywiście sałatka z zielonych ogórków jak również sałatka z fasolki szparagowej (zobacz tą: z fasolki szparagowej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*