Czemu warto pić wino? Jakie są najważniejsze powody?

Nie od dziś słyszymy, że wino jest najzdrowszym z alkoholi. Nie jest to jakiś wymysł, gdyż tak rzeczywiście jest, na co wskazują różne badania i obserwacje. Spożywanie wina wpływa pozytywnie na wiele rzeczy. Sprawdźmy jak dużo posiada zalet. Przede wszystkim daje długowieczność, a to dzięki dużej ilości resweratrolu, czyli bardzo mocnego przeciwutleniacza, który stymuluje gen długowieczności – SIR2.

Oval Oak — karafka do wina

Źródło: www.decosalon.pl
Przedłuża on życie, a także odmładza. Dziś eksperymenty z jego zawartością prowadzi się na gryzoniach, a wyniki są zadowalające. Gryzonie , które poddano badaniom wykazały wolne objawy starzenia starzenia, do tego wracała im elastyczność naczyń, polepszała kondycja ruchowa oraz gęstość kości.

Spożywanie wina polepsza pracę mózgu, a co się z tym wiąże usprawnia zapamiętywanie. Alkohol sprzyja lepszemu krążeniu, dlatego mózg jest dobrze odżywiony. Podawane gryzoniom cabernet sauvignon mocno zmniejsza prawdopodobieństwo odkładania się w ich mózgach blaszek amyloidowych, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera. Wino (sprawdź akcesoria winiarskie) to wspaniałe lekarstwo dla serca. Obecne w nim procyjanidyny są w stanie dezaktywować tak zwaną endotelinę-1, przez co nie może się przemienić w twardą, znacznie niebezpieczniejszą dla żył postać.

Trunek ten chroni przed rakiem. Apigenina, to jest flawonoid obecny w winie jest w stanie hamować wzrost zmian rakotwórczych, bo pozbawia komórki rakowe mechanizmu chroniącego je przed apoptozą. Apoptoza to mechanizm, który pozwala organizmowi usunąć komórki uszkodzone albo zużyte. Nowotwór jest w stanie się przed tym bronić, dlatego rośnie bez ograniczeń, natomiast jego komórki są jakby nieśmiertelne.

Wino wpływa na lepsze trawienie. Spożywane do posiłków wzmaga wydzielanie śliny oraz wytwarzanie enzymów trawiennych. Dodatkowo, alkohol poszerza naczynia krwionośne, a jakby tego było mało, polepsza ukrwienie, dzięki temu wino, które jest wypijane do posiłków powoduje, iż składniki odżywcze prędzej trafiają do układu krwionośnego Obecny w winie kwas cynamonowy sprzyja wydzielaniu żółci, dzięki temu ma miejsce szybsze trawienie tłuszczy. Opłaca się spożywać ten trunek, kupić klimatowe karafki do wina (sprawdź ten zestaw do wina) oraz napawać się zachwycającym aromatem. Te doznania zmysłowe na pewno dadzą nam dodatkowe plusy, w postaci dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*