Co warto wiedzieć o chętnie konsumowanych w naszym kraju kartoflach?

Kartofle większość z nas je przynajmniej kilka razy w tygodniu. Niektórzy nawet są w stanie jeść je bez żadnych dodatków. Ziemniaki są tak popularne, że wydawałoby się, że wiemy o nich wszystko. Tymczasem w publicznej opinii krąży wiele błędnych wierzeń na temat tego popularnego elementu obiadu. Co wobec tego powinieneś wiedzieć o ziemniakach?

ziemniaki

Autor: Frank Steiner
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwsza ważna informacja jest taka, że ziemniaki nie są tak tuczące, jak mogłoby się wydawać. Dużo ludzi odchodzi od spożywania ziemniaków, gdy ma zamiar pozbyć się paru kilogramów. Zwykle ziemniaki są wykluczane z odchudzającej diety. Tymczasem wcale nie posiadają one tak dużej liczby kilokalorii. Szacuje się, że jest to tylko 70kcal w 100 g. Kłopot w tym, iż ziemniaki z reguły zjadamy z sosami – i to właśnie one są odpowiedzialne za nadmiarowe kilogramy.

Jednocześnie kartofle posiadają dużo wartościowych witamin i minerałów. Przede wszystkim, są źródłem potasu i magnezu. Do tego jest w nich żelazo i fosfor a także wapń.

Czy wiesz, że więcej znajdziesz w treści (https://www.tomaszpurwin.pl/)? To oczywiście zbliżona problematyka, zatem bez wątpienia też bardzo Cię zaciekawi!

Takie składniki oznaczają, że ziemniaki regulują ciśnienie krwi, a także odbudowują kości. Kartofle mogą też poprawić metabolizm (porady kulinarne dotyczące ziemniaków). Są łatwostrawne i mają dobry wpływ na pracę jelit. Są też źródłem błonnika, który jest odpowiedzialny regulowanie działania jelit.

ziemniaki

Autor: Andrew Reid Wildman, Artist, Writer, Photographer
Źródło: http://www.flickr.com

Ze wszystkich tych cennych mikroelementów jesteś w stanie jednak skorzystać jedynie w sytuacji, gdy właściwie przygotujesz ziemniaki. Dobrze jest mieć na uwadze, że szczególnie dużo cennych składników w ziemniakach jest zaraz pod skórką. Dlatego warto powoli obierać. Najlepiej tak ostrożnie jak to tylko możliwe. Wówczas jest największa szansa na to, że posiłek będzie źródłem cennych składników. Uważaj także to, by nie gotować zbyt długo warzywa. Najlepiej pokroić kartofle w równej wielkości kawałki, a wszystkie ugotują się tak samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*