Odżywki dla sportowców – czy należy je stosować?

Izotoniki, glukoza, batoniki, koktajle – to tylko niektóre ze słynnych odżywek. Najczęściej mają postać tabletek, proszku lub płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu bywają niezastąpione w czasie treningu sportowego. Kiedy należy po nie sięgnąć i czy są bezpieczne dla zdrowia?

trening siłowy

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Bezbłędnie ułożona dieta to podstawa, kiedy zależy nam na właściwym funkcjonowaniu organizmu, szczególnie jeśli prowadzimy bardzo aktywny styl życia. Osoby, których stopień aktywności fizycznej wykracza poza przeciętność powinny zapewnić swojemu organizmowi składników odżywczych, jak również kalorii. W tej kwestii z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego rodzaju suplementy są niebezpieczne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Odżywki oferowane w specjalistycznych sklepach (czasem sprzedawane również w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są szkodliwe, jeśli przyjmujemy je z głową! Przesadzić bowiem można w każdej dziedzinie. Odżywki przyjmowane w zalecanych przed producentów dawkach nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Należy także pamiętać, że najważniejsze jest racjonalne żywienie i regeneracja po wysiłku, a przyjmowanie suplementów należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki dla sportowców zawierają substancje, które występują naturalnie w naszym organizmie bądź są przyjmowane razem z pokarmem. Nie są więc niczym dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają właściwie zbilansować składniki niezbędne dla osób regularnie lub zawodowo uprawiających sport. Zajrzyj też do strony i sklepu o odżywkach.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe.

Masz ochotę zgłębić więcej na prezentowany temat? To świetnie, ponieważ po przejściu do serwisu (https://sklep.acana.com.pl/6-dla-kota) znajdziesz interesujące informacje, które Cię zaabsorbują.

Zdrowe odżywki dla sportowców uzupełniają braki niezbędnych dla organizmu substancji i przyspieszają proces regeneracji. Zażywanie odżywek w takim celu ma znaczenie. Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wówczas warto zakupić odżywki białkowe. Więcej informacji znajdziesz w sklepie RAW ze zdrową żywnośćią. Tego rodzaju odżywki zawierają aminokwasy egzogenne, które sprawiają, że przyrost masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nawet podczas intensywnej i długotrwałej aktywności fizycznej. Musimy jednak mieć na uwadze, iż suplementy nigdy nie mogą zastępować regularnego i wartościowego żywienia, ani nie mogą być zażywane w celu przebycia irracjonalnie ciężkich treningów, które znacznie wykraczają poza nasze możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*