Białe czy czerwone – które wino kupić?

Autor: hlkljgk
Nie trzeba być pasjonatem wina, żeby umieć wymienić takie nazwy jak Chianti, Marsala czy Bardolino.

Owe wina włoskie to jedne spośród najbardziej znanych jak również lubianych alkoholi na świecie. Nic w tym podejrzanego. Włochy zaliczają się najstarszych rejonów, zajmujących się uprawą winogron.

W tej chwili na terenie kraju hodowanych jest więcej niż 2000 wielorakich odmian winogron. Funkcjonuje tam ponad milion winnic. Generują one około 15% światowej produkcji wina. Włochy to globalny lider w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Wino białe

Do wytworzenia białego wina (zobacz: wina z carmenere ) używa się z reguły jasne kiście. Co nie oznacza, iż ciemna odmiana tych owoców się do tego nie nadaje. Białe wino produkuje się dzięki fermentacji czystego moszczu, czyli ekstraktu ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej popularne białe wino we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie oraz wybornym walorom smakowym. To wino posiadające stosunkowo słaby aromat. Konsumując je wyczujemy migdałową nutę. Próbując tego białego wina posiada się nieodparte doznanie lekkości i harmonii.

Wino czerwone

Jak już w wspominaliśmy, białe wino wytwarza się za pomocą fermentacji czystego soku, zaś czerwone wino tworzy się w przy pomocy skórek i pestek owoców. Występuje ono w rozmaitych odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino tworzy się z ciemnych winogron zwanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej znakomitych czerwonych win włoskich to bez wątpienia Bardolino. To wino wytrawne wytwarzane w prowincji Werona. Polecane do pierwszych dań, salami, pieczeni a także serów. Należy je serwować w temperaturze pokojowej.

Włosi – miłośnicy wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów podczas żadnego z posiłków. Więc nie dziwi zjawisko, iż ludność tego państwa przodują jeśli chodzi o spożywanie wina. Mówiąc dokładnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rokrocznie 70,8 litra wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*