Z jakiej przyczyny dobrze jest pić soki

Typowy Polak pije rocznie prawie 25 l. soku. Niemało. Niestety, nie wszelki owocowy napitek, który zdołasz odnaleźć na sklepowej półce, jest w istocie sokiem. Soki to najcenniejsze owocowe napitki, jakie zdołasz spotkać na sklepowej półce, a to dlatego, że nie mogą nieść chemicznych aromatów jak też konserwantów.

zdrowo i na diecie

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
Soki można by podzielić na: soki świeże – to soki, jakie nie są poddawane pasteryzacji, dzięki czemu zachowują one najwięcej wartości odżywczych. Podobne soki posiadają bardzo niedługi termin zdatności do konsumpcji, z tej przyczyny lokuje się je w schładzarkach, często w szklanych butelkach; pasteryzowane soki – o ile są poddawane łagodnej pasteryzacji (w temp. do 85 stopni), ich okres przydatności spożycia wynosi parę tygodni, zaś wartości odżywcze są analogiczne jak w wypadku soków świeżych. Takowe soki wyprzedaje się w większości wypadków w szklanych butelkach. Soki w kartonikach to te, które poddano pasteryzacji w temperaturze 100 stopni . Ich termin przydatności do konsumpcji jest dużo dłuższy, niestety zawartość witamin i minerałów jest dużo mniejsza. Soki jednodniowe tłocznia soków wyciska ze świeżych warzyw i owoców, w trakcie gdy pasteryzowane soki w sporej większości produkuje się z pulpy, innymi słowy koncentratu. Soki można także podzielić na warzywne, które są mniej kaloryczne, zawierają mniejsze ilości cukru, jak też soki owocowe. Wyraz nektar kojarzy się poniektórym z napitkiem bogów, a więc czymś drogocennym, nadzwyczajnym. Niestety, w nomenklaturze spożywczej to coś zupełnie innego. Nektar owocowy jest to mocno rozwodniony sok wyprodukowany z koncentratu bądź świeżych owoców, mieszczący dodatek cukru (jest go więcej niż w dosładzanych sokach). Nektar nie niesie sztucznych barwników a także konserwantów. Napój natomiast to najmniej wartościowy owocowy trunek. Zawiera blisko 20% soku owocowego, reszta to kwasek cytrynowy, cukier, woda jak też chemiczne substancje, takie jak konserwanty, barwniki, aromaty.

Jedzenie

Źródło: http://www.sxc.hu/
Wartość odżywcza soków jest uzależniona od tego, czy jest on sporządzany z pulpy, czy świeżo odciskany z owoców lub warzyw. Te drugie są o tyle wartościowe, że zawierają wiele witamin oraz minerałów. Cukier cukier dorzucany do napojów, nektarów a także niektórych soków jest niekorzystny. Warto wybierać soki ze wzmianką bez cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*