Kieliszki do wina, nalewek, koniaku to istotna część ekwipunku mieszkania

W którym kieliszku podać czerwone wino, a w którym białe wino? Po czym poznać szkło do brandy oraz likieru? Upewnij się, czy wiesz, w którym szkle serwować rozmaite trunki. Znajomość stołowego savoir vivre zapewni stosowną oprawę nie wyłącznie podczas spotkania przy drinku z przyjaciółmi, ale też w trakcie kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak „szata zdobi człowieka”, tak szkło wino bądź nalewkę. Dekoracyjne kieliszki, oprawione w zdobienia wykonane z brązu zalanego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, kieliszki do wina (zobacz kieliszki do szampana) z motywem winorośli, czy kieliszki do szampana ze stylizowanymi serduszkami, uprzyjemnią wieczerzę z przyjaciółmi czy intymny koniec dnia przy kominku. Smakosze wina wiedzą, że wino czerwone, białe i szampan pija się w różnych kieliszkach. Ich rodzaj zależy przede wszystkim od tzw. bukietu wina, który to wydobywa kieliszek w należytym kształcie.

Czerwone wino wymaga większych, szerokich kieliszków, żeby stykało się z atmosferą na jak najogromniejszej powierzchni. To „otwiera” wino. Białe wino wymaga mniejszego kieliszka, o wąskim kielichu by bardziej „streścić” aromat. Szkła do win winny być wykonane z przejrzystego szkła, tak aby odcień napitku był dostrzegalny. Szkło winno być cienkie, żeby można było ogrzać wino ciepłem dłoni, dla wydobycia pełni aromatu. Nóżka powinna być dostatecznie długa aby móc za nią złapać, gdy wino jest dosyć ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Gabaryt kieliszka powinien być na tyle duży by zapewnić zakręcenie winem w celu wydobycia pełni woni. Warto przypomnieć, iż szkła napełnia się winem do 1/3 kubatury.

Kieliszki do wina białego. Idealny kieliszek do białego wina posiada wysoką nóżkę i jest smukły. Czasza posiada kształt tulipana z łagodnie rozchylającymi się brzegami. Jest mniejszym niż kieliszek do czerwonego wina bowiem białe wino nie wymaga na swej powierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Wino białe ma łagodny zapach, jaki mógłby „zgubić się” w wielkim kielichu. Nowa oferta: kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Szkła do win musujących. Kieliszek cienki, zmniejszający się ku górze. Tenże układ pozwala obserwować musowanie jak też sprawia, iż bąbelki nie uciekają nazbyt szybko. Kieliszki takie zdołamy kupić również w sklepie on-line. W powyższym celu należy wystukać w przeglądarkę zwrot: kieliszki do koniaku czy kieliszki do nalewki Krosno. Pełna oferta jest tu: piękne kieliszki do nalewki krosno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*