Menu poproszę

Lokal gastronomiczny to nie tylko budynek, dania i obsługa. To również klienci, aranżacja wnętrza i jakże ważne menu.

Nie chodzi nawet o sam zestaw dań proponowanych przez szefa kuchni, chodzi tu bardziej o formę samego menu. Renomowana restauracja (restauracje w sopocie) ma porządną karta menu restauracji. Karta menu musi być schludna i dobrze rozplanowana. To dwie podstawowe cechy. Jeżeli nawet jest to zalaminowany papier, to musimy sprawdzić, czy folia nigdzie się nie odkleja.

Jeśli to książeczka, to musimy obejrzeć każdą pod koniec dnia i zobaczyć czy nie znalazły się wśród kartek jakieś resztki jedzenia. To bardzo istotne żeby menu było czyste, a co za tym idzie chciało się złożyć zamówienie. Ważne jest też to, by, co jakiś czas dokonać przeglądu dań i wyrzucić z menu te, które się nie sprzedają. Jeśli chcemy zaprowadzić jakieś zmiany w menu nie zapominajmy, że nie możemy tego zrobić ręcznie. Najlepiej na nowo wydrukować karty menu restauracji od Decorest. Nie piszmy nic i nie przekreślajmy odręcznie, bo to nieestetyczne.

Przyprawniki do soli i pieprzu

Autor: amyshuff
Źródło: http://www.flickr.com

Na stolikach w restauracjach przeważnie da się zauważyć serwetki w gorszym lub lepszym serwetniku i przyprawy, które prawie zawsze stoją sobie tak jakby ktoś je tam zostawił z rok lub dwa lata temu i zapomniał je uzupełniać i myć. Jeśli chcemy by nasz restauracja przyciągał klientów warto zadbać o wszystkie szczegół w tym o przyprawniki. Jeżeli dostajemy od dystrybutora jakiś produktów przyprawniki i dodatkowo jeszcze serwetniki, to dobrze by na wszystkich stołach były takie same zestawy. A najtrafniejszym rozwiązaniem jest zakup takich samych przyprawników i serwetników na każdy stolik w jakimś pasującym do lokalu kolorze bez dodatkowych napisów reklamujących jakiś koncern, idź tutaj. Zadbajmy o to, żeby miejsce, do którego trafia głodna osoba naprawdę przyciągał nie jedynie pysznymi potrawami, ale również fajnym wystrojem. Postarajmy się, by wszyscy wchodzący do naszego lokalu czuli się dobrze już od momentu przekroczenia sali. Szczegóły robią całość restauracji, więc pamiętajmy, że dobry przyprawnik to nie jedynie dwie przyprawy, a również oliwa lub jakaś inna przyprawa, która będzie pasowała do w klimat lokalu i serwowanych w nim dań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*