Dlaczego niektóre produkty żywnościowe działają analogicznie jak narkotyki?

Fachowcy od odpowiedniego odżywiania i dietetycy stanowczo przekonują, żeby nabywać towary spożywcze bez glutaminianu sodu. Czy obecnie prawdopodobne jest zdrowe żywienie bez jakichkolwiek konserwantów, czy ulepszaczy pokarmów – okazuje się, że tak.
Trzeba jednak niezwykle uważnie czytać wszystkie etykiety i mieć świadomość, że w przemyśle stosowane są przeróżne glutaminiany – nie tylko sodu, lecz także dla przykładu potasu, wapnia czy też kwas glutaminowy.

organizm

Autor: Nicole Rugman
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule podpowiadamy, jak należy wybierać żywność bez glutaminianu sodu. Preparat ten to bardzo toksyczna mieszanka dodawana często do pokarmów, żeby umocnić i zapach oraz smak. Co pewien czas dochodzą do nas różne informacje o toksyczności takich elementów i o wezwanie do powrócenia do nieprzetworzonej, naturalnej żywności. Bardzo byśmy sobie tego życzyli, ale prędkość naszego życia, ciągły brak czasu na codzienne przygotowywanie oraz celebrację poszczególnych posiłków, a także odzwyczajanie się od gotowania sprawiają, że w przerwie na rodzimy obiad prędko idziemy do fast foodów, a na święta szykujemy przykładowo barszcz z jakiegoś opakowania. Czy tak szybkie tempo życia musi się wiązać z rezygnacją z naturalnych oraz nieprzetworzonych produktów żywnościowych? Okazuje się, że niezupełnie.
Glutaminian sodu (czyli E-621), to najpopularniejszy element w dzisiejszej produkcji typu instant. Jest to substancja uzyskiwana poprzez fermentację bakteryjną, której celem jest wzmacnianie i podkreślanie smaku potrawy. Jej zjedzenie w nadmiarze może prowadzić do tzw. centrum chińskiej restauracji, które może się objawiać nudnościami, palpitacją serca czy też nawet zawrotami głowy.

Ta mieszanka jednak nie jest uznawana jako szkodliwa i z tego też powodu jest dopuszczona przez Unię Europejską do wykorzystania w towarach żywnościowych. Mimo wszystko dietetycy oraz lekarze stanowczo odradzają jedzenie kebab dostawa warszawa potraw, które posiadają glutaminian sodu i polecają zastępowanie ich odpowiednimi naturalnymi ekwiwalentami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*